فرشاد رضائی نامدار، روان درمانگر و مدرس دانشگاه

اختلالات شخصیت چیستند شناسایی و درمان

2

شخصیت چیست؟ اختلالات شخصیت چیستند؟ آیا اختلالات شخصیت قابل درمان هستند؟ به اتفاق تمام موارد فوق را مرور می کنیم.

شخصیت: مجموعه‌ای از رفتار و شیوه‌های تفکر شخص در زندگی روزمره با ویژگی‌های بی همتا بودن، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی.

 • بی همتا بودن: فرد را از دیگران مجزا و خاص می کند.

 • قابلیت پیش بینی: در صورت شناخت کافی شخصیت شما قادر خواهید بود به راحتی رفتار دیگران را پیش بینی کنید.

اختلال شخصیت:
مجموعه ای پایدار و دیرینه(بوده) و دیرپا(خواهد بود) از تجربه های درونی و رفتار ها که خاصیتشان تخریب روابط است و با آن چه که از فرهنگ فرد انتظار می رود بسیار متفاوت است و در موارد زیر نمود دارد:
– شناخت
– عاطفه یا هیجان
– عملکرد میان فردی
– کنترل امیال
در تعریف فوق اشاره شده که خاصیت تخریب روابط در اختلالات شخصیت دیده می شود. اساسا هرجا که یک رابطه ی بیمار و دردسر ساز را می بینید، احتمالا رد پای اختلالات شخصیت در آن جا دیده می شود.
افراد مبتلا به اختلالات شخصیت به ندرت رفتار های خود در واکنش به رویداد ها را تغییر می دهند. آن ها رفتارهای جدید یاد نمی گیرند. این افراد انعطاف ناپذیر در زندگی دیگران مشکل به وجود می آورند و به طور دائم خود و اطرافیانشان را آزار می دهند.
در اختلالات شخصیت موارد زیر را می توان دید:
 • روندی ثابت و دائمی که از انتظارات جامعه فاصله ی زیادی دارد.
 • روش های غیر عادی در تفسیر رویداد ها، نوسانات روحی غیر قابل پیش بینی یا رفتار های بی پروا، ناگهانی و بدون تفکر قبلی.
 • نقص در عملکرد شغلی، تحصیلی و اجتماعی.
 • روند رفتاری ثابت که ریشه ی آن ها به نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بر می گردد.
 • مصیبت بزرگ درباره ی افراد مبتلا به اختلالات شخصیت:
 • مصیبت بزرگ درباره افراد مبتلا به اختلالات شخصیت در آن جاست که آن ها به هیچ وجه پذیرای مشکل خود نیستند.
 • آن به مشاوره مراجعه نمی کنند. تا زمانی که فاجعه ای در رابطه ی خود بیافرینند.
 • منطق آن ها این هست: من که مشکلی ندارم! تو مشکل داری!
 • زمانی که قصد مشاوره داشته باشند قطعا به خاطر از دست ندادن پارتنرشان هست.
 • این ها همان هایی هستند که قدیم ها می گفتند مرغشان یک پا دارد!
 • در صورت مواجهه با چنین افرادی به هیچ وجه تلاش بر اصلاح آن ها نداشته باشید. جان خود را بردارید و فرار کنید. شما انرژی نامحدود ندارید.

  کپی برداری بدون ذکر منبع عملیست غیر اخلاقی و تفاوتی با دزدی ندارد! از این که منبع را با ذکر لینک مستقیم ذکر می نمایید متشکرم!

2 Comments
 1. Avatar
  فاتی says

  سلام.حدود دو ساله که دوران عقد رو میگذرونم.با همسرم به شدت مشکل دارم.بارها بحث به خانواده ها کشیده.هفته پیش ؛پیش یکی از روانشناسان خوش نام رعتم.با شنیدن چنتا از خصوصیات همسرم(بشدت خشک.اصلا ابراز احساسات نمیکنه.با اینکه اعتقاد داره ادم شهوتییه ولی ما تو این دوسال با وجود خانواده های راحت اندازه انگشتای دو تا دستمون رابطه جنسی داشتیم؛به شدت اعتماد بنفس زیادی داره،برای خانوما اصلا ارزش قائل نیست؛یطوری رفتار میکنه که اصلا دوستت نداره و وقتی پدر مادرش میگن جدا شو میگه من زنمو دوست دارم؛این دوست داشتنو هیچ کس از اطرافیانم حتی حس نمیکنن؛تو جمع اکثر اوقات انگار منو نمیبینه باهمه میگه میخنده و با من حتی حرف نمیزنه،ما هر چند هفته یبار همو میبینیم با اینکه فامیل نزدیکیم؛یجوری رفتار میکنه که از من خوشش نمیاد ولی میگه من مشکل ندارم اگه تو مشکل داری برو با خانوادت حرف بزن)با شنیدن این خصوصیات گفتن که همسرم دچار چند اختلال شخصیته و بخاطر قسم علمی که خوردن گفتن تا ایشونو نبینن؛قطعی نظرشونو بیماریشو بمن نمیگن؛ولی گفتن ۹۰درصد یقین دارن و این بیماری از پدر به پسر ارث میرسه؛(پدر همسرم دقیقا اینجورین)
  سردرگمم.از یه طرف همسرمو دوس ندارم.از یه طرف دلم میسوزه براش؛نظر شما چیه؟بنظر شما چه اختلالی داره؟در ضمن این دکتری که رفتم مجهز به دستگاه tdcs و نوروفیدبک بودن و تاکید داشتن قبل هر اقدامی همسرم با این دستگاه تست بشه

  1. فرشاد رضائی نامدار
   فرشاد رضائی نامدار says

   سلام و درود
   تشریف بیارید از نزدیک صحبت کنیم.

Leave A Reply

Your email address will not be published.

نوزده − یک =