فرشاد رضائی نامدار، روان درمانگر و مدرس دانشگاه

ازدواج با اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder

2

اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder

افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder توانایی های خود را بیش از آن چه هست تخمین می زنند، موفقیت های خود را بزرگتر از آن چه هست می دانند، در همه چیز به تحسین دیگران نیاز دارند و با مردم همدلی نمی کنند. این افراد معتقدند که برتر  بهتر از دیگران هستند و از آن ها انتظار دارند که این برتری را به رسمیت بشناسند. آن ها به طور دائم منتظر تعریف و تمجید دیگران هستند و در صورتی که کسی از آن ها تعریف نکند، ممکن است خشمگین شوند. در روابط میان فردی، از دیگران انتظار دارند که وقت، انرژی، و احساسات خود را وقف آن ها کنند و از دیگران به نفع خود سوء استفاده می کنند. اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder با دیگران همدلی ندارند و احساسات و خواسته های دیگران را نمی توانند تشخیص دهند یا آن ها را کاملا نادیده می گیرند. به همین علت پیشینه ی آن ها پر از روابط نا فرجام است(همان دختر پسرهایی که با کلی لعن و نفرین جهت مداوای شکست های عشقی فراوان خود پیش شما می آیند تا با کمک شما «رابین هود درمانی» شوند!).

اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder
اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder

افراد مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder همسرانی را ترجیح می دهند که آن ها را ستایش کنند(و در مدح آن ها شعر ها بسرایند!) نه همسرانی که آن ها را واقعا دوست دارند(یعنی همسرانی که دائم قربان صدقه می روند اما آن ها را زیاد دوست نداشته باشند را به گروه های دیگر ترجیح می دهند!). اما در پشت ظاهر پر سر و صدای این افراد که درباره ی موفقیت ها و استعداد های خود داستان های پر آب و تابی تعریف می کنند، اعتماد به نفس شکننده ای وجود دارد که آن ها را دائم نیازمند تایید دیگران می سازد. زمانی که به آن ها قوت قلب و اطمینان داده نشود، عصبانی، خشمگین و پرخاشگر می شوند!

نرخ شیوع اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder تا ۶.۲% هم تخمین زده می شود.

اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder
اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder

چند تجربه ی شخصی از رفتار های مراجعان مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفته Narcissistic Personality Disorder:

 • آن ها عزت نفس شما را نابود می کنند.
 • به قدری به شما حمله می کنند که حتی اگر زیبا، جوان، تحصیل کرده و با خانواده ای خوب باشید، عملا بعد از مدتی خودتان را خرد شده خواهید یافت.
 • شما هرگز دیده نخواهید شد.
 • او برای خودش حق وتو قائل است.
 • (حق وتو: حقی که کشور های ابرقدرت برای خودشان قائل هستند و اگر اراده کنند می توانند قوانین تصویب شده در مجمع عمومی سازمان ملل را با حق وتو به صورت یکجانبه رد کنند! حتی اگر در طرف مقابل تعداد زیادی از کشورها حضور داشته باشند!)
 • او احساسات شما را نخواهد فهمید.
 • همیشه درباره ی خودش، نژادش، خاندانش و… با ادعاهایی عجیب و غریب صحبت می کند. مثلا: ما فلانی ها(نام خانوادگی) فرق می کنیم!
 • همواره فخر فروشی می کند: «همه به من میگن شما از مزون های پاریس خرید می کنی؟!»
 • مجبورید ساعت ها به فتوحات او گوش دهید!

  کپی برداری بدون ذکر منبع عملیست غیر اخلاقی و تفاوتی با دزدی ندارد! از این که منبع را با ذکر لینک مستقیم ذکر می نمایید متشکرم!

2 Comments
 1. Mina says

  ضد اجتماعی و خودشیفته یکم شبیه هم نیستن ؟ اگه دوتاش با هم ترکیب شه چی؟

  1. فرشاد رضائی نامدار
   فرشاد رضائی نامدار says

   ممکنه که بشه. اگه بشه خوب ناجور میشه!

Leave A Reply

Your email address will not be published.

2 × 1 =