فرشاد رضائی نامدار، روان درمانگر و مدرس دانشگاه

ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوتایپال یا خرافاتی

1

ازدواج با اختلال شخصیت اسکیزوتایپال یا خرافاتی

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال، رفتار و افکار نامتعارف(عجیب و غریب)، دور از ذهن، و غیر طبیعی نشان می دهند و روابط میان فردی بسیار ضعیفی دارند.

این افراد معمولا همه چیز را در ارتباط با خود می دانند و حتی رویداد های کاملا بی ارتباط را به خودشان نسبت می دهند و فکر می کنند که توانایی های فوق حسی(حس برتر) دارند. مثلا: «قبل از این که مردم دهانشان را باز کنند، می توانم پیش بینی کنم که چه می خواهند بگویند».

آن ها فکر می کنند می توانند به شیوه ای جادویی در رویداد های بیرونی تاثیر بگذارند. بعضی از آن ها به طور مکرر دچار توهم می شوند. مثلا: «احساس می کنم که مادر مرحومم دارد به من نگاه می کند.

به عنوان یک مثال دیگر اگر همسر فرد اسکیزوتایپال، کودکش را برای قدم زدن بیرون ببرد، ممکن است باور داشته باشد که خودش چند دقیقه قبل به لزوم این کار فکر کرده بود.

این افراد گاهی دست به کار های خرافی می زنند، مثلا از تیر چراغ برق، ۳ بار جلو و عقب می روند و اعتقاد دارند با این کار، یکی از دوستان یا بستگان از گزند حوادث بد حفظ می شود! به علت همین «باور های جادویی» وارد گروه هایی می شوند که به موضوعات غیر عادی مثل طالع بینی، رویداد های فرازمینی، مثل ربوده شدن توسط موجودات فضایی، یا موضوعات مذهبی خرافی، می پردازند.

صحبت های آن ها به شدت پر از گزافه گویی و حرف های بی ربط است و از کلمات به شیوه های غیر عادی استفاده می کنند، اما برخلاف افراد اسکیزوفرن، حرف هایشان قابل فهم است و «سالاد کلمات» غیر قابل فهم(ترکیبی بی ربط و غیر منطقی از کلمات که افراد اسکیزوفرن به کار می برند) و از ریل خارج شدگی(از این شاخه به آن شاخه پریدن) نشان نمی دهند.

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال در موقعیت های اجتماعی عادی نمی توانند به راحتی با دیگران تعامل داشته باشند. آن ها زود مضطرب می شوند و ممکن است کوچکترین حرف های دیگران را به حساب تهدید، خطر و توطئه بگذارند. به همین دلیل هیچ دوست صمیمی ندارند یا تعداد آن ها بسیار کم است.

موارد عجیب و غریب در افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال فقط به تفکر و رفتار محدود نمی شود. این افراد ممکن است ظاهر فیزیکی عجیب و غریب یا بسیار منحصر به فرد داشته باشند که در طرز لباس پوشیدن و بهداشت شخصی آن ها مشاهده می شود. ظاهر غیر عادی و اضطراب اجتماعی مفرط و پارانویا ممکن است به انزوای اجتماعی آن ها منجر شود.

معمولا زنان نشانگانی مثل تفکر جادویی و نسبت دادن مسائل به خود، و مردان انزوای هیجانی را از خود نشان می دهند.
بسیاری از افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوتایپال تفکر جادویی دارند. یعنی فکر می کنند افکارشان می توانند روی اتفاقات محیطی تاثیر بگذارد و این تاثیر از طریق فرایند های ماورای طبیعی یا فرایند هایی مرموز و سحر آمیز انجام می شود.
چند مثال:
 1. باز و بسته کردن بدون دلیل قیچی باعث راه افتادن دعوا می شود!
 2. مشت کردن یا باز نکردن دست به هنگام دعا و عقد، باعث بدشگونی و اتفاقات شر می شود!
 3. فلانی عطسه کرد، پس باید صبر کنیم و کاری انجام ندهیم، وگرنه اتفاق بدی خواهد افتاد!
 4. گره زدن سبزه برای باز شدن بخت!
 5. گربه ی سیاه رد شد، بدبخت میشیم!
 6. اگر در لوازم عروس گرهی باشد، در بخت او گرهی خواهد بود!
 7. هدیه دادن کفش تنگی روزی می آورد!
 8. هدیه دادن اودکلن جدایی می آورد!
 9. عدد ۱۳ نحس است!
 10. اسپند دود کنید تا چشم ونظر اثر نکند!
 11. نگاه نافذ استاد می تواند تا اعماق وجود هر فردی را بخواند!
 12. استاد با تمرکز والای خود قادر است نیرو های غیر کیهانی آلوده را از وجود بیرون بکشد!
 13. این انگشتر درامد را ۱۰ برابر می کند!
 14. دکتر فایده ای ندارد، درمان فقط انرژی درمانی!
 15. به لحاف تشک بچه سنجاق بزنید وگرنه «آل» بچه را می برد!

نکته: البته بسیاری از کودکان و نوجوانان خیالبافی ها یا مشغله های ذهنی عجیب وغریب دارند و نباید به آن ها به راحتی برچسب زد.

شیوع این اختلال در جامعه بین ۳.۹ تا ۴.۶ % تخمین زده می شود.

کپی برداری بدون ذکر منبع عملیست غیر اخلاقی و تفاوتی با دزدی ندارد! از این که منبع را با ذکر لینک مستقیم ذکر می نمایید متشکرم!

1 Comment
 1. Avatar
  Mina says

  چه کیسای جالبی هستن بندگان خدا

Leave A Reply

Your email address will not be published.

20 + پنج =