فرشاد رضائی نامدار، روان درمانگر و مدرس دانشگاه

مصرف مواد مخدر محرکی بر شروع اختلالات اضطرابی و اختلال وسواس اجبار

2

مصرف مواد مخدر محرکی بر شروع اختلالات اضطرابی

آیا مصرف مواد مخدر عامل شروع اختلالات اضطرابی و اختلال وسواس اجبار است؟
بعد از خواندن بسیاری از کتاب ها و مقالات روانشناسی و حدود ۵ سال تجربه ی مشاوره و روان درمانی، با پدیده ای مواجه شدم که حداقل به طور شخصی در منبع خاصی با اون مواجه نشدم.

تقریبا در تمامی منابع علمی راجع به اختلالات اضطرابی و اختلال وسواس اجبار، به صراحت ذکر شده که برایند دلایل ژنتیک(وراثت) و محیط(یادگیری) باعث استارت و ادامه ی علائم این اختلالات می باشد. تمامی این یافته ها به لحاظ تجارب شخصی من هم تایید شده.

اما عاملی که من رو شوکه کرد چه بود؟

با توجه به این که در منابع علمی ذکر شده که استارت وسواس معمولا از سنین پایین(کودکی حداکثر نوجوانی) هست، پس چرا ما با مراجعانی مواجهیم که به شکل عجیبی در سنین جوانی برای اولین بار علائم وسواس اجبار را بروز می دهند؟ بدون اینکه در سنین پایین تر کوچک ترین علائمی از اختلال وسواس اجبار را از خود نشان داده باشند.

موضوع جالب اینجاست که حتی والدین این مراجعان تایید می کنند که فرزندشان هیچ گونه علامتی از رفتار های منتصب به اختلال وسواس اجبار را قبلا از خود نشان نداده اند.

اما نکته ای که به طور شخصی و تجربی متوجه آن شدم(بویژه در مورد نسل جدید تر و متولدان بعد از دهه ی شصت) این بوده که بروزعلائم اختلال وسواس اجبار بسیاری از این مراجعان بعد از اولین مصرف مواد مخدر آن ها بوده است. البته نه تمامی مواد مخدر.

مصرف مواد مخدر محرکی بر شروع اختلالات اضطرابی
ماده ای که بیشتر مراجعان مبتلا به اختلالات اضطرابی به ویژه حملات وحشت زدگی و اختلال وسواس اجباراستفاده نموده بودند، شامل گل، ماری جوانا، کاغذ و موارد مشابه بوده است. 
همانطور که می بینید اثری از تریاک و مواد سنتی مشابه آن در موارد فوق مشاهده نمی شود.
نکته ی بسیار نگران کننده اینجاست که دسترسی به چنین موادی برخلاف مواد مخدر سنتی بسیار آسان و ارزان می باشد. برای مثال در تاریخ حاضر(پاییز سال ۱۳۹۶) دسترسی به چنین مخدر هایی طبق اعلام های رسمی مسئولان، به لحاظ زمانی زیر ۱۵ دقیقه، و به لحاظ اقتصادی زیر قیمت یک پیتزا در شهر تهران می باشد!
در خواب خرگوشی نباشید! شک نکنید که بعد از مصرف ماده ی مخدر قطعا آسیب های جبران ناپذیری را تجربه خواهید کرد. احتمالا بسیاری از دوستان شما می گویند که معتاد نخواهید شد! یا اینکه اصلا این ماده مخدر نیست! اما واقعیت چیز دیگریست…
2 Comments
 1. Avatar
  mgh says

  مرسی. عالی بود و جدید! 🙂

  1. فرشاد رضائی نامدار
   فرشاد رضائی نامدار says

   ممنون از حضورتون 🙂

Leave A Reply

Your email address will not be published.

17 − 10 =